Pálení čarodějnic či filipojakubská noc je lidový zvyk spojený s pálením ohňů a vírou v čarodějnice. Probíhá vždy 30. dubna.  Nám se po dvou „zakázaných“ letech povedlo letos opět na tuto tradici navázat. V průběhu měsíce dubna jsme vymysleli soutěžní úkoly, naplánovali trasu stezky odvahy, vyrobili a připravili pomůcky, nakoupili odměny a občerstvení, nachystali dřevo.  V posledním dubnovém týdnu kluci postavili vatru, kterou jsme v sobotu 30. dubna ozdobili čarodějnicí. Přichystalo se posezení v zadní části prostoru za sokolovnou, vše na občerstvení a v 18 hodin byla akce zahájena. Malí i větší čarodějové a čarodějnice se na startu zapsali, každý obdržel kartičku čarodějnice s 8 úkoly a na stezku odvahy. Děti se vypravily po „Náhonu“, spojovací cestou k Litavě a kolem potoka zpátky za sokolovnu. Na jednotlivých stanovištích na této trase plnili následující úkoly: skok přes oheň, let na koštěti, čarovný pytel, netopýří kuželky, kouzelné chůdy, věštecké zrcadlo, skákání v pytli, čarodějnický hod. Toto vše pod dohledem čarodějů a čarodějek dospělých a z řad starších mladých hasičů. Po úspěšném absolvování všech úkolů obdržel každý oplatek, lízátko a myšičku. Protože všem malým i velkým vyhládlo, zapálili jsme oheň a začalo opékání špekáčků. Ve 20 hodin byla pak zapálena vatra s čarodějnicí. Kolem 20.45 hodin se po připnutí svítícího náramku děti postupně od nejmenších po starší vydaly na stezku odvahu „Farskou uličkou“, kolem školy, Mlýnkem na Zámostek, po mostku přes Rašovický potok na cyklostezku, dále ke hřbitovu, podél topolů ke kostelu a „Stodolní“ zpátky za sokolovnu. Na této trase, vyznačené svíčkami ve sklenicích, čekala na účastníky strašidla a kontrolní stanoviště u hřbitova. Všichni, kteří vyšli, se nám i ve zdraví vrátili. Čas pokročil a účastníci této vydařené akce se postupně vytráceli ke svým domovům. Poslední plamínky ohně byly uhašeny kolem půlnoci, co se dalo, to jsme uklidili, a i my jsme se mohli vypravit k domovu.

Děkuji tímto všem, kteří se na přípravách a průběhu Pálení čarodějnic podíleli. Čarodějnicím, čarodějům i strašidlům za pěkné a nápadité kostýmy, za snahu při soutěžích i odvahu při absolvování stezky.

Ještě jednou díky a těšíme se příště…..   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *